Samoróbki.pl

Forum o wszelkiego rodzaju "samoróbkach"
Dzisiaj jest 18 lis 2017, o 20:45

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sam 4x4

Województwo: Świętokrzyskie
Witam wszystkich. Jestem tu nowy, mam na imię Krzysztof i moja historia z ciągnikami SAM zaczęła się u wujka (sąsiada), który wolnymi chwilami robił ciągniki na sprzedaż ( głównie na silnikach s320 i s231 i miały one nawet wygląd ... bo wszystko było estetycznie robione ) i jak już miałem 5 lat to codziennie tam chodziłem i widziałem jak te ciągniki powstają od początku do końca :o . Później już ze względu na opłacalność ich nie robił, a ja cały czas pamiętałem jak to fajnie było widzieć jak coś powstaje z niczego (jakby to niektórzy powiedzieli) i jako 10-12 latek siedziałem nad kartkami i książką o ciągnikach patrząc na ich zasadę działania, później szkicowałem różne układy i plany budowy SAMa, ale 4x4- marzyłem, aby go zbudować. :cry:

Później to ucichło i teraz znów po tylu latach to dawne marzenie mnie męczy i chyba ulegnę tym razem ;)

Myślę o ciągniku o wymiarach 110x280cm z silnikiem 1.6d vw, który będzie napędzał skrzynię biegów od żuka, wyjście z tej skrzyni będzie miało iść na skrzynię biegów od samochodu przednionapędowego ( najlepiej dostawczego, bo taka wytrzyma większy moment obrotowy ).
Półosie ze skrzyni miałyby iść na mosty: przedni uaz i tylni Żuka.
Skrzynia biegów miałaby zablokowany mechanizm różnicowy, a przód byłby załączany poprzez oryginalną piastę pasującą do półosi ( chodzi o wieloklin w niej - przy przodzie rozłączonym wielokiln półosi nie wchodziłby w piastę ).

1. Jak myślicie, czy to dobry sposób na dołączanie napędu?
2. Czy waszym zdaniem nie będzie zbyt wolny po tylu przekładniach ( no te 25km/h powinien jechać ) ?
3. Nie mam pomysłu na sprzęgło, pomożecie?
4. Co myślicie o takiej konstrukcji ?
Wstawiam rysunek poglądowy rodem z painta :P Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie opinie. Pozdrawiam.

-- 18 kwi 2017, o 17:48 --

Załączniki:
4x4.jpg
4x4.jpg [ 51.11 KiB | Przejrzano 1308 razy ]
 Tytuł: Re: Sam 4x4
Długosz

Województwo: Podlaskie
Jeśli nie masz znajomego tokarza gdzieś obok , to marna to robota będzie.

Województwo: Podkarpackie
Według mnie to najlepiej daj silnik ze skrzynią wv ,wtedy masz z głowy sprzęgło. Ja w swoim łaziku tak mam i dużo tu na forum jest takich konstrukcji.Można jeszcze dorzucić reduktor np z niwy lub podobny.Co do wymiarów to zrób trochę krótszego, mój ma ok. 240cm długości.

Długosz
Awatar użytkownika

Województwo: Kujawsko-pomorskie
Ja buduje sama 4x4. Silnik i skrzynia opel 1,5td. półosie miały iść na mosty ale niestety musiał bym silnik przesunąć bardziej na środek żeby wyrobić się z półosią do przedniego mostu. Moja rama ma tylko 190cm długości. Dlatego nie będę kombinował tylko reduktor tam dam i będzie po sprawie. Musisz tak zrobić żeby to było wytrzymałe. Raz a dobrze zrobić żebyś później nie poprawiał ciągle czegoś w konstrukcji.

VIP
Awatar użytkownika

Województwo: Dolnośląskie
Ogólna zasada im dalej od silnika tym grubsze podzespoły.
Wynika to z faktu że każda przekładnia podnosi moment obrotowy.
Silnik vw ze skrzynią vw, a dalej z połosi wyjscia na mosty jak Czarny pisze.
Ewentualnie za skrzynia dac reduktor uaz lub niva.

Trzeba ciąć metal i krzesać iskry, kolejne wyzwania czekają ...

VIP
Awatar użytkownika

Województwo: Wielkopolskie
Jesli chce kolega mieć calkowicie odpinany przód to reduktor z nivy odpada, ma on stały napęd. Reduktor z uaza lub stara powinien rozwiać wątpliwości. Za silnikiem daj oryginalna skrzynię, to bardzo ułatwi budowę.

Województwo: Świętokrzyskie
Dzięki za rady, wyjście z półosiek skrzyni vw bezpośrednio na mosty wystarczy, bo według tego co obliczyłem prędkość przy 3000obr/min na 5 wyniesie około 28km/h, więc jak najbardziej mi to odpowiada, natomiast przy 3000obr/min ale na jedynce około 5 km/h. Pozdrawiam :)

Długosz
Awatar użytkownika

Mniej bedzie do psucia :lol: Ja robię podobnie jak ty,czyli silnik, polosie, dyfry. Przedni napęd na stale robisz? Będziesz miał wszystkie cztery koła takie same?

Województwo: Podkarpackie
Jak chcesz to poczytaj o moim łaziku w dziale 4x4, ja mam z półosi skrzyni na mosty i jest o.k . Prędkości też mi pasują zobacz w tabelce. Na pusto z przyczepką rusza z trójki. Ja mam stały napęd 4x4 bez możliwości rozłączania ale mi to nie przeszkadza bo 99 % jazdy jest po miękkim. Tak jak pisze Czarny przy takiej konstrukcji jest mniej do psucia.

Długosz
Awatar użytkownika

Dokladnie :)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00