Skrzynia biegów od widlaka

Wszystko związane z przeniesieniem napędu, czyli mosty, wały, skrzynie biegów, sprzęgła oraz WOM (Wałki Odbioru Mocy), przekładnie
Wiadomość
Autor
grzegorz-grg

Skrzynia biegów od widlaka

#1 Post autor: grzegorz-grg » 18 mar 2018, o 15:31

Panowie co myślicie o założeniu skrzyni biegów od widlaka do sama S320 ?

Wełek
Długosz

Re: Skrzynia biegów od widlaka

#2 Post autor: Wełek » 19 mar 2018, o 01:03

Od jakiego widlaka? Z reguły z tych mniejszych to 2-biegowe z rewersem i 1-biegowe ,,automaty". Demona prędkości z tego nie zrobisz i nie wiem jak z trwałością pod obciążeniem na roli. Przy normalnym użytkowaniu w wózkach nie spotkałem się z jakąś poważną awarią mechaniczną w skrzyniach manualnych. Częściej sprzęgło, ale jego wymiana to kwestia minut, wałek sprzęgłowy cofasz w skrzynię, blokujesz docisk śrubami i wszystko masz na wierzchu. Uważaj na starsze skrzynie toyoty, miały sprzęgło mokre - w kąpieli olejowej. Automatu nie polecam, przy dużych obciążeniach problemy ze sprzęgłami, uszczelnieniem tłoków sterujących i wycierają się obudowy pod pierścieniami uszczelniającymi na wałkach. Do tego wymagają sprawnej chłodnicy oleju i pamiętaj o konwerterze-sprzęgło hydrokinetyczne- potrzebuje ponad 1300 obrotów zanim zacznie napędzać. Moim zdaniem z widlaka skrzynie mało przydatne do sama ze względu na zbyt mały zakres przełożeń. Może koledzy jeszcze coś podpowiedzą.

grzegorz-grg

#3 Post autor: grzegorz-grg » 19 mar 2018, o 01:23

Dziękuję za obszerną odpowiedź
Właśnie znajomy ma taką skrzynie od Toyoty , pomyślałem o niej bo to automat , nie trzeba machać wajchą , sam użytkowany w lesie .
Nie wiem jakie przełożenie ma ta skrzynia , ale jeśli jest z tym tyle problemu to chyba odpuszczę .
Czy wie ktoś może jaka przyczyna może być wpadnięty pedał sprzęgła w SAM skrzynia Star 28 ?

Wełek
Długosz

#4 Post autor: Wełek » 20 mar 2018, o 22:49

Za mało danych. Sprzęgło oryginalne czy jakaś zmota. Sterowanie mechaniczne czy hydrauliczne? Teraz ,,strzelam" - w większości przypadków coś z przełożeniem siły pomiędzy pedałem a łożyskiem oporowym, sporadycznie samo łożysko.

grzegorz-grg

#5 Post autor: grzegorz-grg » 22 mar 2018, o 21:14

Ciągnik będzie u mnie dopiero w sobotę , według sprzedającego padł docisk , co raczej jest niemożliwe , moim zdaniem pękła łapa wysprzeglika .
Nie wiem jak jest zrobione sprzęgło czy na linkę czy mokre , skrzynia star 28 to chyba ta z tych co się dwa razy wyprzęgla , jak wy robicie ?

Awatar użytkownika
kojak98
Długosz

#6 Post autor: kojak98 » 27 mar 2018, o 14:14

Ja mam ciągnik na tej skrzyni i nie wysprzedam dwa razy. jedynkę i wsteczny mogę wbić bez sprzęgła z racji bardzo niskich obrotów. możliwe ze łapki docisku są urwane.

grzegorz-grg

#7 Post autor: grzegorz-grg » 27 mar 2018, o 19:50

tez myślałem o tych łapach ale trzy naraz

ODPOWIEDZ